Günümüzde kullanılan internet hızları bundan 10 yıl önceki internet hızları ile karşılaştırıldığında aralarında dağlar kadar fark olduğunu görmek mümkündür. Gelişen internet teknolojileri insanların internete girerken daha kaliteli deneyimler yaşamasına neden oluyor. Ülkemizde 4,5 G ağının yaygınlaşması ile birlikte yüksek hızda internet deneyimi birçok insan için sıradan bir hal almış görünüyor.

Birçok insan buna rağmen film ya da dizi izlemek, canlı görüşme yapabilmek için daha fazla internete ve daha hızlı internete ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle de insanların internet hızı arttırma için çeşitli önerileri yerine getirdikleri görülüyor. İnternette kolaylıkla bulabileceğiniz öneriler ile internet hızınızı arttırabilmeniz mümkün.

İnternet Hızı Arttırma Önerileri

İnternet hızını arttırabilmek için yapılabilecek çeşitli öneriler bulunuyor. Örneğin eğer kablosuz ağ kullanıyor iseniz, kablosuz ağların daha iyi çektiği noktalara gitmeniz en basit öneri olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra kullandığınız ağı kullanan diğer cihazlar da internet hızınızı yavaşlatabilir. Bu nedenle gereksiz olarak interneti kullanan cihazları devre dışı bırakmak internet hızını arttıracaktır.

Eğer buna rağmen internet hızında düşüşler görüyor iseniz, modemi kapatıp tekrar açabilirsiniz. Modemi resetlemek bazı durumlarda internet hızını arttırabiliyor. Aynı zamanda internete girmek için kullandığınız DNS adreslerini değiştirmek de internet hızının artmasına neden olabilmektedir. Kullandığınız modemi daha merkezi bir yere alabilmeniz de mümkündür. Çeşitli virüslerin de internet hızını düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle telefonlar ya da bilgisayarlar için antivirüs programlarını deneyebilirsiniz.

İnternet Hızı ve Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Artırılır?

İnternet hızını ve Wifi sinyallerinin kalitesini arttırmak için yapılabilecekler bununla sınırlı değil. Aynı zamanda eğer telefonunuz wifi sinyallerini almakta gecikiyor ise, telefonunuzu kapatıp açabilirsiniz. Bunun yanında eğer geniş bir alanda internete giriyor iseniz ve wifi çekim gücü uzaklıktan dolayı düşüyor ise bu durumda bir sinyal güçlendirici satın alabilirsiniz.

Aynı zamanda wifi ağının daha güvenli olması da internet hızının artmasına katkı sunabilir. Bu nedenle başta wifi şifresi olmak üzere gereken önlemleri alabilirsiniz. Aynı zamanda wifi için tercih ettiğiniz modem eski olduğundan dolayı da internet hızının düşük olması görülebilir. Bu durumda yeni bir modem satın almak internet hızının artmasını sağlayacaktır. İnternete girmek için kullandığınız tarayıcının geçmiş bilgilerini silmek de bazı durumlarda işe yaramaktadır. Bu açıdan internet geçmişini temizleyen ve tarayıcı bilgilerini sıfırlayan çeşitli yazılımlar kullanabilirsiniz.

Mobil Ağlarda Hız Nasıl Arttırılır?

Bunların yanı sıra eğer telefonun kendi hücresel ağı üzerinden internete bağlanıyor iseniz, bu durumda internet hızını arttırmak için de yapabilecekleriniz bulunuyor. Her şeyden önce arka planda çalışan programların internet hızını düşürebildiğini unutmayın. Bazen telefonlarda kullanılan VPN programları da internetin hızını düşürebiliyor. Bu nedenle arka planda çalışan VPN programlarından çıkış yapmayı unutmayın.

Aynı zamanda operatörlerden kaynaklanan nedenlerle hücresel mobil veri hızlarında oynamalar görülebiliyor. Bu tür durumlarda mevcut operatörü değiştirerek internet hızını daha iyi hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda mobil ağlar için tarife değişikliği yaparak da internet hızlarının artmasına imkan tanıyabilirsiniz. Günümüzde mobil ağlarda görülen yavaşlamanın bir diğer nedeni ise aynı anda farkında olmadan zayıf wifi ağlarına bağlanmak olabilir. Bu nedenle telefonun ayarlar kısmından wifi özelliğini kapatabilirsiniz.