IP adresi internete girerken bilgisayarlara verilen bir tanımlama kodudur. Sadece bilgisayarların değil aynı zamanda internet sitelerinin de IP kodları bulunmaktadır. Bir IP numarası genellikle 192.168.x.x şeklinde olur. Burada yer alan x kısımlarına da çeşitli sayılar gelir. IP bir nevi cihazın internete girerken kullandığı kimlik numarasıdır.

IP numaraları internete giren cihazın çeşitli özelliklerini ifade eder. Örneğin IP numarasına bakarak bir cihazın hangi konumdan internete bağlandığını tespit etmek mümkün olur. Bunun yanı sıra söz gelimi Google gibi internet sitelerinin de IP numaraları sitenin yayın yaptığı server bilgilerini sağlar. Günümüzde IP numaralarının çeşitli nedenlerden dolayı değiştirildiği görülüyor. Gerek telefonlarda gerekse de bilgisayarlarda çeşitli nedenlerde IP numaraları değişkenlik gösterebilir.

Apple IOS IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

IP adresi değiştirme genellikle Türkiye’den erişimi olmayan internet sitelerine erişmek için tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkıyor. Bu nedenle de çeşitli DNS programları yardımı ile kullanıcı siteye farklı bir ülkeden ve farklı bir IP ile giriş yapmış gibi oluyor. Günümüzde bu tür DNS programları ile IP değiştirilerek siteye giriş yapılabilir.

Öncelikle telefonunuzun ayarları kısmına giriyorsunuz.

Ayarlar menüsünün altında yer alan Wifi seçeneğini seçerek mevcut ağı görüntülüyorsunuz. Bu kısımda ağ ismini gördüğünüz yere tıklamanız gerekiyor. Söz konusu ekranda wifi detaylarına girdiğinizde DNS ayarlarını değiştirebileceğiniz alan görülüyor. Bu kısma Google DNS bilgilerini (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) bilgilerini girerek yeni DNS adresi ile internete girebilirsiniz.

 

Android IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde cep telefonu kullanıcıları farklı işletim sistemlerini tercih ediyor. Bunlardan birisi de Android işletim sistemi yüklü cep telefonlarıdır. Bu cep telefonlarından da istenirse IP değiştirme işlemi yapılabiliyor.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda IP adresini öğrenme ve bunu değiştirmek oldukça basit. Öncelikle yapılması gereken Google arama motorunda What is my IP adress şeklinde bir arama yapmak. Bu aramanın bir sonucu olarak o an kullanılan IP adresi ekrana geliyor. Bu IP adresini değiştirmek için uçak modunu kullanmak yeterli oluyor.

Yukarıda şekilde görüldüğü üzere Android üst menüsünden kolaylıkla cihazı uçak moduna almak mümkün. Cihazı uçak moduna aldıktan sonra yukarıdaki yöntem ile tekrar cihaz IP adresine baktığımızda IP adresinin değiştiğini görebilirsiniz.

Windows 10 IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnsanlar telefonlardan olduğu kadar bilgisayarlardan da internete giriyorlar. Bu nedenle de internet sitelerine girişte kullandıkları IP numaralarına değiştirmek ihtiyacı hissedebiliyorlar. Özellikle Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda IP numarasını değiştirmek oldukça kolay oluyor.

Windows 10 bilgisayarda IP adresini değiştirmek için öncelikle denetim masasına gitmek gerekiyor.

 

Denetim masasına gittikten sonra ise Ağ ve Paylaşım merkezine gidiyoruz. Ağ ve paylaşım merkezine geldikten sonra ise sol menüde yer alan bağdaştırıcı ayarlarına tıklıyoruz.

Burada açılan menüde var olan ağlarımız görülüyor. Biz aktif olarak kullandığımız ağa sağ tıklayarak özellikler penceresine giriyoruz.

Açılan pencereden internet protokolü sürüm 4 olan kısma tıklıyoruz.

Açılan menüden IP adresini değiştirebilmeniz mümkün.

Bu kısımda yer alan otomatik IP seçeneğini iptal ederek kendi istediğimiz IP adresini tayin ediyoruz. Son olarak en altta bulunan tamam butonuna tıklayarak çıkış yapıyoruz. Eğer geçerli bir IP yapılandırması yaptı isek bunun sonucunda sorunsuz olarak internete girebilmemiz yeni IP adresimiz ile mümkün oluyor.

Günümüzde insanlar farklı cihazlar ile internete giriyorlar. Bu cihazlar yardımı ile internete girmek için yeni IP adresleri tanımlamak mümkün olabiliyor. Siz de bu yöntemleri deneyerek IP adresini değiştirebilirsiniz.